Debatujme SI

Rozvíjíme dovednost domluvit se - debatovat, diskutovat, argumentovat i naslouchat.

Proč debatovat?

Umění diskutovat nad těžkými, nebo i kontroverzními tématy je čím dál tím důležitější a náročnější. Jak se v dnešní době plné rozdílných informací a rozdílných názorů domluvit? Jak se u toho nepohádat? Jak zdravě prosadit svůj názor? Chceme ve Skautském institutu různou formou hledat odpověď na tyto otázky.

Pokud tě téma debatování zajímá (pro rozvoj sebe sama, práci s dětmi nebo jinak), přihlaš se k odběru dalších informací.

Debatní klub

Naším aktuálním debatním projektem je debatní klub. Chceme na Staromáku vytvořit prostor, kde se jednou za dva týdny budeme scházet k debatám na různá předem neurčená témata. Začneme 6. března, kdy probereme i základní teorii, aby se mohli zapojit i debatní nováčci.

Co je debatování?

Debata je diskuse o kontroverzních tématech, při které se rozvíjí dovednosti při vyhledávání informací, věcná argumentace, kritické myšlení, a kultivovaný projev.

Co se naučíš?

Naučíš se lépe naslouchat, dívat se na problémy z obou stran a další výše zmíněné dovednosti.

Co tě čeká?

Budeme se scházet jednou za dva týdny v SI na Staromáku, vždy v pondělí od 19:00 do 21:00. Poprvé to bude 6. 3., kdy probereme i trochu teorie a poté se hned vrhneme na první debatu (jak se říká, nejlépe se člověk učí za pochodu). Právě první setkání je vhodné pro úplné debatovací nováčky, ale přijít může kdokoliv, koho debatování aspoň trochu zajímá, a to i na další setkání. Pokud můžeš, dej nám o své účasti vědět „zakliknutím“ na facebooku, abychom měli předem odhad počtu diskutujících.

Po skončení se vždy můžeš zdržet, dát si pivo nebo čaj a popovídat si o čemkoliv ve skvělé společnosti.

Nejbližší termíny schůzek:

6. 3. – facebook
20. 3. – facebook
3. 4.
17. 4.

Večerní škola debatování

Na podzim 2016 proběhl první ročník večerní školy debatování pod vedením zkušeného kouče Národního debatního týmu Michala Pečeni. Školu zakončila veřejná debata účastníků před živým publikem. Opakování v tuto chvíli přímo neplánujeme, ale pokud bys měl/a o něj zájem, napiš nám na debatovani@skautskyinstitut.cz, abychom o něm věděli.

Kavárenské diskuze

Ve spojení s projektem Hledání prvního principu jsme v prvním pololetí roku 2016 vyzkoušeli první sérii tzv. Kavárenských diskuzí – otevřených hromadných setkání, kde se debatovalo neorganizovaně a živelně na témata spojená s prvním skautským principem.

Kavárenské diskuze pokračují i v tomto školním roce, naposled to byla diskuze na téma „Jsme svobodné bytosti?